U današnje vrijeme postoje mnoge vrste parketa i podnih obloga, kao i mnogi načini za postavljanje parketa. No, jedna od njih je izdražala sve testove vremena i dan danas stoji na tronu najkvalitetnijih drvenih podnih obloga, a to je klasični (masivni) parket. Masivno drvo se kroz povijest pokazalo kao najkvalitetnije rješenje ne samo za podove, nego i mnoge druge površine u kućanstvu, te stoga ne treba dvojiti (ili sumnjati) u njegovu kvalitetu i izvedbu.Klasični parket pruža odličnu toplinsku i zvučnu izolaciju, te ovisno o načinu slaganja, može prividno povećati ili umanjiti prostoriju u kojoj je postavljen. Klasični parket se proizvodi od jednog elementa drva (najpopularniji su hrast, jasen i bukva) i u više od 50 različitih dimenzija (dužine od 200-1000mm).
Prije početka radova vrlo je važno obratiti pozornost na trenutno stanje podloge na koju će se stavljati podna obloga. Ukoliko je podloga vlažna, neravna, oštećena ili ima nekakvih drugih nedostataka, mogu se očekivati različiti problemi nakon što se podna obloga postavi (bez adaptacije podloge). Kako bismo izbjegli sve poteškoće, prije samog početka postavljanja odrađujemo sljedeće korake..
Priprema podloge:
- provjera razine vlage u glazuri
- odstranjivanje svih nečistoća
- usisavanje podloge
- poravnanje i nivelacija
- impregnacija odgovarajućim sredstvima

Nakon što smo odradili sve pripremne radnje, slijedi postavljanje parketa (odabrane podne obloge).
Preduvjeti za kvalitetno postavljanje parketa:
- Betonska podloga mora biti suha, čista, ravna i bez pukotina (poželjno)
- Razina vlage podlozi ne smije biti veća od 2% (kod postavljanja na betonsku podlogu)
- Prije početka postavljanja trebaju biti završeni gotovo svi keramičarski i ličilački radovi
- Zapakirane parkete se ne smije otvarati prije samog početka postavljanja parketa
- Prije samog postavljanja parketa, betonsku podlogu treba impregnirati sa odgovarajučim sredstvom
Nakon što smo odradili pripremu navedenu iznad, možemo krenuti sa postavljanjem parketa. Odabir ljepila igra veliku ulogu u cjelokupnom procesu postavljanja parketa. U početku se parket kovao za pod sa raznoraznim metalima, no to u današnje vrijeme više nije slučaj. Naši parketari preporučuju ljepljenje parketa za podlogu sa dvokomponentnim ljepilom, što je malo skuplja varijanta od alternativnog jednokomponentnog, ali je i mnogo kvalitetnija. Nakon što je parket postavljen, potrebno je 1-2 dana da se prilagodi prostoru, i tek nakon toga se pristupa završnoj obradi parketa.
Dugo vremena najpopularniji način slaganja klasičnog parketa je bila ‘riblja kost’, no s vremenom se to mjenjalo, te u današnje vrijeme parket možemo postaviti na više od 10 različitih načina.
Načini postavljanja klasičnog parketa:

1. u obliku brodskog poda
2. u obliku dijagonalno postavljenog brodskog poda
3. u obliku dijagonalno postavljenog brodskog poda s međuprugama
4. u obliku vodoravnog pletiva
5. u obliku dijagonalnog brodskog poda sa svim sudarima na pravcu
6. u obliku dijagonalnoga, letvasto složenog brodskog poda
7. u obliku riblje kosti
8. u obliku riblje kosti, s tri spojene dašćice
9. u obliku riblje kosti, s po dvije spojene dašćice
10. u obliku riblje kosti, s dašćicama različitih vrsta drva nejednake dužine
11. u obliku dijagonalnih kocaka s međuprugama
12. u obliku kosog pletera s jezgrastim kockama
Konačan izbor o načinu slaganja je na našem klijentu, i on ovisi isključivo o njegovim željama. Ukoliko trebate profesionalan savjet, naši paketari će Vam pomoći u odabiru najboljeg parketa i načinu postavljanja istog.
Preuzeto sa: www.decking.hr